Košarkaši Mornara u finalu Balkanske lige

by Ilija Kovačević | 29:03:2016 | 22:34:59

Mornar – Kožuv : 81 – 56 (24:18, 23:13, 19:19, 15:6).

Sudije ; Zurapović i Bijedić (BiH), Velikov (Bugarska).

Mornar ; Damjanović, Sampson 14, Džons 22, B. Radunović 10, Vujošević 4, Ćalić 2, Mijović 10, Miković, Perović, Lopičić, Hadžibegović, Mugoša 19.

Kožuv ; Pen 18, Delev, White 10, Apostolov, Nacevski, Brčkov 7, Đuroski 5, Sterjov 1, Kolev, Todorović 2, Glavčev, Nešović 13.

Košarkaši Mornara plasirali su se u finale regionalne Balkanske lige.
Mornar je u utorak veče u Baru, u revanš meču polufinala, savladao makedonski Kožuv 81:56 i trijumfom od 25 poena razlike nadoknadio zaostatak iz prvog duela. Kožuv je prvi meč u Đevđeliji dobio 86:71.

Mornar je odigrao dobru utakmicu i napravio pravi podvig trijumfom nad Kožuvom.

Barani su odlično otvorili utakmicu, serijom 10:0, koju je slobodnim bacanjima započeo Sampson. Prve poene gosti iz Makedonije postižu u četvrtom minutu preko Nešovića.
Do isteka prvog perioda gosti su uspjeli da se povrate od šoka i ublaže prednost Barana, ali su domaći tokom svih 40 minuta kontrolisali igru i rezultat. Na prvi odmor se odlazi sa prednošću domaćina (24:18).

U nastavku Kožuv stiže na minus tri (24:21), ali sa tri “trojke” Mijovića, Mugoše i Sampsona Barani stižu na (37-23). “Topolica” je proključala kada su Barani u 15-om minutu sitgli do željene razlike – sa dva poena Balše Radunovića puleni Đorđija Pavićevića su došli na (39-23). Nešto kasnije u finišu druge četvtine imali su Barani i 18 poena viška (47-29), ali se na veliki odmor otišlo sa 16 prenošću od 16 poena (47-31).

Košarkaši Mornara su nastavili po starom i u trećem kvartalu. Stigli su do činilo se nedostižnih 20 razlike (51-31) u 22’ minutu, ali su gosti za pet minuta serijom (12-3) uspjeli da smanje prednost Barana na (54-42). Ipak, i taj “nalet” gostiju domaći su uspjeli da iskontrolišu i zadrže distancu na kraju trećeg perioda (66-50).

U četvrtom periodu gosti su “duvali za vrat” Baranima i bili na desetak poena minusa, nekih pet do šest minuta, ali su na četiri minuta prije kraja domaći konačno prelomili. Mijović je sa linije “slobodnih” doveo Barane do (72-55), a na dva minuta prije kraja slavlje je moglo da počne, nakon što je poenima Balše Radunovića Mornar došao na sigurnih 19 razlike (74-55). Na kraju domaći su se zaustavili na plus 25, za veliko slavlje navijača u solidno ispunjenoj dvorani “Topolica”.

Najzaslužniji za pobjedu crnogorskog predstavnika bio je Lemon Džons sa 22, dok je Robert Sepmson ubacio 14 poena.
U makedonskom timu najbolji je bio Brendon Pen sa 18 koševa.

-Poslije Đevđelije vratili smo se u Bar sa popriličnom dozom pesimizna da li se može razlika iz Makedonije istopiti. Svi smo znali da ova ekipa Mornara zaslužuje finale Balkanske lige, ali je to morala da dokaže na terenu. I zaista, možda je onih “minus 15” ispalo na neki način kao sjajan motivacioni faktor jer je večeras bio pravi spektakl u kojem smo briljirali. Kožuv je veoma kvalitetna ekipa što je i večeras pokazala, a konačnih 25 razlike dovoljno govori o našoj partiji i kvalitetu ekipe. Gosti su se pokušali vratiti u trećem periodu u kojem se konstanto igralo u “egalu”, ali smo i nakon toga uspjeli da se vratimo na pravi način. Čestitam momcima na sjajnoj partiji i zaista još jednom moram da kažem da je ovo veliki uspjeh za naš klub, jer smo poslije finala Kupa, našim navijačima priredili još jedno finale, a nadam se da ćemo i u domaćem šampionatu uspjeti da ostvarimo nešto slično i tako potvrdimo kako mnogi kažu, sezonu iz snova – kazao je trener Mornara Đorđije Pavićević.

Mornar će u finalu igrati sa prištinskim Sigalom koji je u dva meča bio bolji od bugarske Beroe.Sigal je prvi duel u gostima dobio 89:75, a u drugom meču u Prištini bilo je 94 - 75.