Crna Gora sa drugog mjesta na Eurobasket

izvor ; KSCG | 17:09:2016 | 23:22:48

Crna Gora - Gruzija 84:90 (18:26, 23:19, 21:19, 22:26)

Bar - Dvorana „Topolica”. Gledalaca oko 2.300. Sudije: Gonsales (Španija), Kartal (Turska), Bisang (Francuska).

Crna Gora : Vučević 17, Mihailović 2, Pavlićević 4, Radončić 3, Nikolić 2, Nidam 4, Todorović 3, Dubljević 17, Vranješ 6, Đurišić 17, Dašić 2, Popović 7.

Gruzija : Ležava, Dikson 31, Zakradze, Boisa, Pačulija 21, Cincadze 13, Šermadini 4, Sanadze 5, Sanikidze 14, Burjanadze 2, Jinčaradze, Bekauri.

Muška seniorska košarkaška reprezentacija Crne Gore kao najbolja drugoplasirana izborila je plasman na Evropsko prvenstvo koje će naredne godine biti održano u Turskoj, Izraelu, Finskoj i Rumuniji.

Izabranici Bogdana Tanjevića u posljednjem kolu grupe F, u Sportskom centru ''Topolica'' u Baru poraženi su od selekcije Gruzije 90:84 (26:18, 19:23, 19:21, 26:22). Kao i u prvom duelu koji je odigran u Tbilisiju, pitanje pobjednika riješeno je u dramatičnoj završnici, u kojoj je Gruzija na krilima sjajanog Majkla Diksona (31 poen, sedam trojki iz deset pokušaja) došla do pobjede i prvog mjesta u grupi. Iako je protivnik vodio u većem dijelu meča, Bojan Dubljević i saigrači došli su do pet poena prednosti (84:79), dva minuta prije kraja, ali nijesu uspjeli da ih sačuvaju pa su vizu za Eurobasket izborili sa druge pozicije u grupi.

Žrijeb za Eurobasket na programu je 22. novembra u Istanbulu. Duelu su kao što je bio slučaj i protiv Albanije, prisustvovale igračice i stručni štab Ženskog rukometnog kluba Budućnost koji se u Baru priprema za početak nove sezone.

Tri igrača imala su dvocifren učinak u našoj reprezentaciji – Nikola Vučević je postigao 17, uz osam skokova, isti broj poena imao je i Bojan Dubljević, koji je imao šest uhvaćenih lopti, dok je Nemanja Đurišić uz isti broj poena, pored svog imena upisao pet skokova.
Majkl Dikson je bio fantasičan i postigao je 31 poen (sedam trojki iz deset pokušaja) i imao šest skokova, dok je Zaza Pačulija sa 21 poenom i 13 skokova takođe, bio sjajan u redovima selekcije koja je kao i Crna Gora u kvalifikacijama upisala pet pobjeda i doživjela samo poraz.

- Obavili smo odličan posao i to je rezultat timskog rada. U duelu protiv Gruzije možda se desilo emocionalno pražnjenje nakon izborenog mjesta na Eurobasketu, a možda smo bili i pretjerano sigurni da ćemo ponovo savladati kvalitetnog protivnika. Siguran sam da bi igrali drugačije da smo poraženi u Tbilisiju i da bi slavili da smo morali pred našom publikom. Oni su bili pod imperativom pobjede, pogodili su veliki broj šuteva sa velikog rastojanja i to naročito Majkl Dikson koji je imao veče koje se teško može ponoviti. On je odlučio pobjednika i nijesmo pronašli igrača koji može da ga zaustavi. Za mene je iznenađenje da je mogao da odigra na ovako visokom nivou 36 minuta i to u situaciji kada smo igrali agresivnu odbranu na njemu od strane više igrača. To je jedini veliki problem koji nijesmo riješili, a sve ostalo je bilo na visokom nivou i u jednom trenutku kada smo prešli u vođstvo, izgledalo je da ćemo doći do velike pobjede  – rekao je selektor Bogdan Tanjević.

''Crveni'' su odlično otvorili duel i nakon trojke Nidama u 3. minutu vodili su 7:2. U narednih pet minuta sjajno izdanje Gruzije koja je predvođena Pačulijom i Sanikidzeom napravila seriju 20:3 i nakon trojke Tsintsadzea povela 22:10 u 8. minutu. U finišu prve četvrtine, Popović je pogodio trojku, a Dubljević smanjio minus na osam poena (26:18), što je bio rezultat nakon uvodnih deset minuta.

U ritmu iz finiša prvog perioda, naša reprezentacija nastavila je i na početku druge četvrtine, postigla osam vezanih poena, a Đurišić je atraktivnim zakucavanjem na asistenciju Nidama zaključio seriju 13:0 za izjednačenje (26:26) u 13. minutu. Gruzija je ponovo povela sa četiri vezana poena (30:26), a u tom periodu ''crvene'' je predvodio Đurišić koji je postigao 11 vezanih poena i trojkom donio ''plus tri'' (37:34) u 18. minutu. Protivnik je ipak, na kraju prvog poluvremena vodio 45:41 i to zahvaljujući sjajnom Diksonu koji je u prvih 20 minuta postigao 17 poena (tri trojke).

Nakon što je Mihailović smanjio zaostatak na dva poena (45:43) na početku treće četvrtine, Gruzija je napravila seriju 6:0 i povela 51:43 u 23. minutu nakon što je pogodio Pačulija, a dvocifrenu prednost ponovo je stekla u 27. minutu kada je bilo 49:59. Naša reprezentacija se vratila serijom od šest vezanih poena i smanjila zaostatak na četiri poena (59:55), a u posljdnjih deset minuta ušla sa ''minus dva'' (64:62) nakon što je Dubljević pogodio četiri vezana, a Pavlićević tri slobodna bacanja.

I u posljednjoj četvrtini, Bojan Dubljević i saigrači jurili su zaostatak i napokon preokrenuli nakon trojke Vranješa i četiri vezana poena Vučevića za 84:79 u 38. minutu. Prednost ipak, nijesu sačuvali jer su Dikson i Sanikidze trojkama donijeli novi preokret (85:84), a Pačulija i Dikson sa linije slobodnih bacanja riješili dileme oko pobjednika – 89:84, 39 sekundi prije kraja.

- Odradili smo sjajan posao i ispuni cilj jer smo se plasirali na Eurobasket. Bolje je što smo poraz doživjeli na kraju kvalifikacija nego da se desi na Evropskom prvenstvu. Atmosfera u timu je bila sjajna od prvog dana priprema i želim da čestitam saigračima i stručnom štabu na rezultatu koji smo ostvarili. Okrećemo se klupskim obavezama, a čitav tim jedva čeka da narednog ljeta počnemo pripreme za Eurobasket – kazao je kapiten Bojan Dubljević.