by Ilija Kovačević / foto FIBA | 27:09:2016 | 20:20:11

Igokea – Mornar : 71 - 69 (20:20, 20:17, 13:21, 18:11)

Aleksandrovac, SC "Nenad Baštinac", gledalaca oko 500.

Sudije ; Viator (Francuska), Perez-Hiz (Španija), Vitkauskas (Litvanija).

Igokea ; Pašajlić 10, Mićović 25, Talić, Šibalić 9, Nikolić, Milošević 2, Albijanić 4, Radivojević 2, Mahkovič 2, Fortenberi 10, Rikić 7.

Mornar ; Hadžibegović, Ćalić 9, Krstić 8, Džouns 7, B. Radunović 8, M. Radunović, Mijović, Elis 4, Vujošević 6, Mugoša, Voler 23, Dikerson 4.

Košarkaši barskog Mornara poraženi su u prvom meču kvalifikacija za FIBA Ligu šampiona u Laktašima 71:69, ali su ostvarili rezultat koji za dvije noći obećava veliku borbu i nadaju se kraj sa hepiendom.

Barani su imali 16 sekundi za poslednji napad, odnosno produžetak ili pobjedu, ali se najbolji pojedinac Barana u ovom meču Antabi Voler nije snašao, pa je sirena preduhitrila bilo kakav pokušaj čete Đorđija Pavićevića.

Predvođeni sjajnim Antabia Volerom Barani su tokom većeg dijela meča imali prednost i vođstvo koje je u na osam minuta prije kraja iznosilo 10 poena (63:53).

Igra na mahove obilježila je prvo pouvrijeme duela u Laktašima. Barane je „nosio“ sjajni Antabia Voler sa 16 poena (pet trojki – Ćalić jedna trojka). Na drugoj, prvi dio ovog meča, obilježio je sjajni Čačanin u dresu Igokeje Strahinja Mićović sa 14 poena.

Pavićević je počeo meč sa petorkom Balša Radunović, Vujošević, Džouns, Krstić i Voler.

Mornar je bolje otvorio duel preko Balše Radunovića i Vujoševića (4:0). U prvih 7-8 minuta bolja igra Barana pa je u sedmom minutu Mornar imao „plus 6“ 13:7 i 15:9, a dobar ton Baranima davao je već pomenuti Voler. Ipak, u finišu ovog perioda se razigrao Šibalić. Stigli su domaći do 17:17, a na mali odmor se otišlo sa neriješenim 20:20.

U nastavku je Mićović odlično krenuo, ali je nastavio da mu parira Voler. Čak 14 poena upisao je Mićović za proekret domaćih u 18' minutu (29:36). Prije toga jedino vođstvo domaći su imali početkom drugog perioda kada je Fortenberi pogodio za 26:27. Uz raspoloženog Volera, Elis i Dikerson su imali par roli uz borbenog Ćalića u nastavku. Sa dvije trojke Volera (jedna uz zvuk sirene) Barani su na veliki odmor otišli sa „minus tri“ 37:40.

Domaći su drugo poluvrijeme bolje počeli, pa su nanovo sa dva vezana poena Roberta Rikića stigli do plus sedam 37:44, ali su između ostalog i sa dvije trojke Ćalića Barani serijom 15:2 u 27' minutu stigli do novog vođstva 52:46. Uoči poslednjih 10 minuta, Barani su ušli sa prednošću od pet poena 58:53.

Preko Džounsa sa uvodna 4 poena u poslednjem perodu, Mornar je stigao u 32' minutu do najveće prednosti od deset poena 63:53, uz podršku Volera, Krstića i Ćalića. Pri rezultatu 67:58, serijom 10:0 Igokea je za svega tri minuta stigla do prednosti 67:68, pa je utakmica nanovo ušla u dramatičnu završnicu, kada je Šibalić pogodio za tri. Trećom trojkom Mićovića (25 poena na meču) na tri minuta do kraja domaći su stigli serijom 13:0 do ispostaviće se kapitalnih (67:71).

U tom dijelu igre Mornaru je loše išla defanziva, ali i skok igra. Balša Radunović je ipak, poslije odlične odbrane Barana pogodio za dva i prekinuo post od pet minuta igre bez koša za konačnih 69:71, iako je bilo ostalo 40 sekundi do kraja. Domaći u napadu nijesu uspjeli da pogode, na drugoj strani Voler za 16 sekundi u već opisanom napadu nijes uspio da donese makar produžetak.

Najzaslužniji za trijumf predstavnika Bosne i Hercegovine bio je Strahinja Mićović sa 25 poena.

U barskom timu najbolji je bio Antabia Voler sa 23 koša.

Revanš utakmica na programu je u četvrtak od 20 sati u Baru.

Bolji iz dvomeča Mornara i Igokee izboriće plasman u FIBA Ligu šampiona, odnosno u grupu D gdje su još „Avelino“, „Strazbur“, „Tenerife“, „Ostende“, „Cibona“, „Mega leks“  i pobjednik duela „Porto“ – „Juventus“.

Dodik sa Lukšićem na kafi u Banjaluci

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarao je danas u Banjaluci sa Igorom Lukšićem, bivšim ministrom spoljnih poslova i evropskih integracija Crne Gore. Razgovoru je prisustvovao i Igor Dodik, sin predsjednika Srpske.

U neformalnom razgovoru dotakli su se i košarkaških tema. Naime, Lukšić je predsjednik KK Mornar iz Bara i potpredsjednik ABA lige, a Igor Dodik generalni menadžer KK Igokea. Ova dva kluba su se večeras u Laktašima borili za plasman u FIBA Ligu šampiona. Druga utakmice je na programu za dva dana u Crnoj Gori.

Zanimljivo je da se Dodik i Lukšić nisu sastali u Palati predsjednika već su iskoristili lijepo vrijeme i u opuštenom ambijentu razgovarali u jednom ugostiteljskom objektu u poznatom banjalučkom parkiću.

Podsjećamo da je Lukšić bio i kandidat Crne Gore za generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, ali se iz trke za tu funkciju povukao sredinom avgusta.