Mornar upisao istorijsku pobjedu u FIBA Ligi šampiona

by Ilija Kovačević / foto A. Baković | 19:10:2016 | 19:02:28

Mornar – Ostende 74 – 72 (23:19, 9:22, 23:20, 19:11)

Bar ; SD “Topolica”, gledalaca oko 1.000
Sudije ; Maconi (Italija), Ćići (Albanija), Jilmaz (Turska)

Mornar ; Hadžibegović 2, Ćalić, Krstić 5, Džons 9, Radunović 4, Mijović, Elis 16, Pantić 5, Korać 12, Mugoša, Voler 17, Dokerson 4.

Ostende ; Lambreht, Wolden 10, Hemelers, Kohajda, Kešelj 10, Salumu 7, Katić 17, Bukičou 10, Đorđević 12, Jagodić – Kuridža 4, Kastelot, Njubil 2.

Start iznad očekivanja na još jednom frontu košarkaša Mornara ! Puleni Đorđija Pavićevića ostvarili su istorijsku pobjedu na startu FIBA Lige šampiona. Mornar je večeras u Baru, u prvom kolu D grupe, pobijedio belgijski Ostende 74:72. Po četvrinama je bilo (23:19, 9:22, 23:20 i 19:11).

Višestruki šampion Belgije i osvajač Kupa te zemlje položio je oružje pred Elisom i drugovima. U uzbudljivom finišu Barani su u debitantskom nastupu do pobjede došli poenima Oktaviusa Elisa minut i sedam sekundi prije kraja. U posljednjem minutu nije bilo poena, a tri sekunde prije kraja šut za tri poena i pobjedu Ostendea nije pogodio Njubil.

Mornar je odlično krenuo i odigrao veoma dobro prvih devet minuta igre. Elis (4 poena) i Voler (3 poena), doveli su Barane do vođstva 7:0 u 4’ minutu.

Tri minuta kasnije domaćin stiže do maksimalnih večeras plus devet (14:5) preko Dikersona, da bi poenima Kešelja gosti smanjili i u poslednjem minutu prvog perioda uhvatili priključak. U drugoj četvrtini strahovit pad Barana iskoristili Wolden, Đorđević I Kešelj, pa su gosti relativno lako u 19’ minutu stigli do za njih maksimalnih večeras “plus 11” (28:39).

Na poluvrijeme se pošlo sa devet koševa za Ostende (32:41).

Poslije žestokog “ribanja” od strane “kouča” Pavićevića, Barani su  u nastavku zaigrali kao preporođeni.

Krstić, Džons i Voler serijom (6:0), vraćaju Mornar u život, da bi se preko Dikersona u 28’ minutu sa linije slobodnih poptuno vratili u meč (54:51).

Poslije minusa na kraju treće četvrtine (55:61), Mornar je furiozno krenuo sa dvije trojke Koraća za veliki preokret serija (8:0) i novo vođstvo Barana (63:61). Od tog trenutka (igrao se 32’ minut), bukvalo se igralo poena za poen. Ekipe su smjenjivale u vođstvu, da bi poslije vođstva Belgijanaca (67:70), trojkom Volera i za dva poena Elisa egektnim zakucavanjem na minut i sedam sekundi prije kraja Barani došli do prve pobjede u FIBA Ligi šampiona.

-Čestitao bih mojim momcima na zasluženoij pobjedi, kao i rivalu na fer i sportskoj borbi, kazao je na početku obrtaćanja novinarima trener Barana Đorđije Pavićević.
Ušli smo u meč dosta agresivno, odnosno kako smo se i dogovorili. Međutim u drugoj četvrtini stigao je žestok pad, bili smo u tim trenucima bez želje i agresivnosti što su gosti iskoristili i stekli veliku prednost, koje je prijetila da preraste u ubjevljiv poraz. Poslije žestokog “ribanja” na poluvremenu, došli smo do svoje igre i stigli do prve pobjede u Evropi što je za ovaj klub i grad od istorijske važnosti. Sigurno je da smo mi uz Partizan od svih ABA ligaša u okviru prvog kola upisali jedini po pobjedu u Ligi šampiona što nije mala stvar, kada je naš klub u pitanju. Bila je ovo dobra i kvalitetna utakmica, svakako i dobra uvertira pred crnogorski derbi koji nas očekuje u subotu, kazao je šef struke Barana Đorđije Pavićević.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Antabija Voler sa 17, Elis je ubacio 16, dok je Nikola Korać meč završio sa 12 poena.

U belgijskom timu najbolji je bio Raško Katić sa 17 koševa.

Mornar će u drugom kolu, 26. oktobra, biti gost španske ekipe Iberostar Tenerife.

Prije toga u subotu veče od 21 sat, u okviru šestog kola ABA lige, Barane očekuje crnogorski derbi u Podgorici protiv Budućnost Volija koja je večeras u drugom kolu “C” grupe Eurokupa u Podgorici poražena od Unikahe iz Malage sa ubjedljivih 86:62.