by Ilija Kovačević / foto ; ABA liga | 18:12:2016 | 13:50:33

Partizan NIS – Mornar 90 – 85 (18:22, 21:22, 32:21, 19:20)

Beograd ; Dvorana “Aleksandar Nikolić”, gledalaca oko 4.600.
Sudije ; Hordov (Hrvatska), Petek (Slovenija), Arsenijević (Srbija)

Partizan NIS ; Robinson 5, Ratkovica 13, Vrabac 2, Marinković 14, Veličković, Birčević 16, Koprivica, Andrić 3, Hatcher 17, Pot 7, Karahodžić 4, Luković 9.

Mornar ; Džons 8, B. Radunović 7, Vujošević 8, Ćalić 2, Mijović  6, Tejtum 20, Ellis 10, Hadžibegović, Pavić 13, Mugoša, Voler 6, Bakić 5.

Nedeljnji “košarkaški matine” u Beogradu pripao je crno-bijelima. Na otvaranju drugog kruga ABA ligaške sezone, Mornar je slično kao na premijeri u Baru protiv Partizana odigrao odličan meč.

Gosti iz Bara su odigrali možda i najbolju utakmicu ove sezone u Beogradu, ali to ipak nije bilo dovoljno za prvi trijumf u gostima.

Skoro tri četvrtine puleni Đorđija Pavićevića imali su rezultat i igru, ali je “prazan hod” u finišu trećeg perioda od neka četiri minuta odlučio pobjednika ovog meča.

Domaći su dobro počeli serijom 5:0, da bi Pavić prve poene za Mornar ubacio “trojkom” poslije skoro 3,5 minuta igre. Odličan ofanzivni skok prije svih Ćalića (4 skoka) u tim trenucima bio je udarna igla Barana, da bi Vujošević sa linije slobodnih doveo prvi put Mornar na meču u vođstvo (6:5) te (8:7). Partizan se ponovo “vratio” u igru i imao minimalnih (14:9, 18:16) da bi “trojkom” Tejtuma Barani preokrenuli za konačan pečat na prvi period i vođstvo gostiju 18:22.

Nastavili su Barani za sjajnom igrom u drugom periodu, razigrao se Bakić koji je odlično “hranio” svoje igrače prije svih centre Mornara asistencijama (8 asistencija u pvom poluvremenu) pa je barski tim došao do pristojnih šest-sedam poena viška (32:39). Na poluvrijeme se otišlo sa pet poena viška Mornara, da bi se u trećem periodu probudio Vukota Pavić koji je imao seriju svojih poena za maksimalnih osam poena prednosti Barana (57:65) uz jednu trojku Mijovića na tri mnuta prije kraja ovog perioda igre. U tim trenucima gosti su igrali bez Džonsa koji je veoma rano već u 17’ minutu zaradio četvrtu ličnu, pa ga trener Pavićević sve do pet minuta prije kraja utakmice držao na klupi, ali se to nije osjetilo u igri Mornara.

Upravo od tog trenutka, od tih maksimlanih osam poena viška za Mornar nastao je “prazan hod” Barana od tri-četiri minuta u finišu trećeg i početkom poslednjeg perioda, što su “crno-bijeli” iskoristili i serijom (14:0) uoči poslednjih 10 minuta uđu s vođstvom 71:65, a Hečer, Birčević, Ratkovica i Luković bili su presudni, za ispostavilo se novi trijumf Partizana.

Barani se ni tada nijesu predavali. Duvali su za “vratom” konstanto rivalu u poslednjem periodu. Pokušali su preko Elisa, Pavića, Volera i Tejtuma da uhvate priključak i u tome uspjeli pri rezultatu (79:77) za Partizan.

Ipak, novom serijom domaćih (9:2) za danas makasimalnih “plus 9” (88:79) u korist izabranika Aleksandra Džikića bilo je riješeno pitanje pobjednika. Lamont Džons je u samom finišu sa jednom “trojkom” te sa linije slobodnih (2:1) na 15 sekundi prije kraja uspio da ublaži poraz Barana.

Evo što su akteri na press-u nakon utakmice izjavili ;

Ljubomir Vujačić, pomoćni trener Mornara:
 "Čestitam Partizanu na zasluženoj pobjedi. Mi smo solidno odigrali prvo poluvrijeme, imali smo kontrolu. Znali smo da će biti teško, Partizan igra dobru odbranu. Iako je rezultat visok, odbrana je bila dobra. Htjeli smo da uđemo u penal završnicu, ali igrači nisu pravili faulove, što mi je neshvatljivo".

Kameron Tatum, igrač Mornara:
 "Bila je teška utakmica, borili smo se snažno i držali stvari pod kontrolom do kraja treće dionice. Oni su sjajan tim i napravili su seriju na koju mi nismo odgovorili. Ne možemo da ignorišemo igranje u ovakvoj atmosferi, ali eto bili smo dobri ne 40, ali 33-35 minuta."

Aleksandar Džikić, trener Partizana NIS:
 "Prije svega, čestitam Mornaru. Ponovo su nas namučili. Ja sam u najavi utakmice rekao da je to tim čiji način igre nam ne odgovara. Hvala Bogu, pa smo odradili to što smo imali sa njima za ovu sezonu. Nadam se da će opstati u ligi, pa da ćemo se srijetati ponovo. Što se tiče utakmice, ja moram da vam kažem da smo danas u timu imali jedan veliki broj igrača koji je igrao...nisu roviti nego su dobii lijekove protiv bolova da igraju. Da smo izgubili, ne bih rekao nijednu ružnu reč. Ako oni to rade za klub, za navijače, za mene kao trenera i za svoje saigrače, nemam šta da im kažem. Novica nam je duša tima... Ima uticaja u svlačionici i na terenu i bez njega smo drugačiji tim. Uroš Luković je jutros primio injekciju. Robinson je bolestan, a Andriću su blokirala leđa. Ja sam mnogo bolestan, Ratkovica rovit." - rekao je Džikić i napomenuo da će klub u narednih 2 sata donijeti odluku kojih 10 igrača će putovati u Poljsku na meč protiv Zjelone Gore.

Stefan Pot, igrač Partizana NIS:
"Mislim da smo drugo poluvrijeme odigrali znatno bolje. U prvom poluvremenu smo imali problema sa njihovim ofanzivnim skokom, nismo to očekivali. Uspjeli smo to da regulišemo u drugom poluvremenu i po meni, zasluženo slavimo. Osjećao sam se presrećno, svaki put kad uđem na teren, trudim se da dam maksimum i da ekipa igra što bolje. Drago mi je da smo svi kao ekipa uspjeli. Možemo da napravimo lijepu seriju, ali idemo utakmicu po utakmicu. U svakoj idemo na pobjedu, prvo na ovu sledeću".