Mornar – Cedevita 74 – 79 (15:22, 18:23, 19:17, 22:17)
Sudije ; Pukl (Slovenija), Juras (Srbija), Majkić (Slovenija)

Mornar ; Anderson, Vitkovac, B. Radunović 3, Vujošević 2, Ćalić 2, Mijović, Tatum 5, Elis 18, Pavić 11, Mugoša 16, Woler 13, Bakić 4.

Cedevita ; Džejms 12, Kruslin 3, Botrajt 19, Katić 9, Žganec 10, Musa, Bilan 8, Šurna, Begić, Tomas 6, Arapović 12.

U novom košarkaškom prazniku, u barskom hramu sporta, Cedevita je uspjela da odoli Mornaru.

Da će svih 40 minuta publika gledati pravu dramu niko u sali nije vjerovao, poslije uvodnih pet minuta kada su gosti stekli 12 poena viška (16:4). Barani su odigrali veoma slabo prvo poluvrijeme, dok su gosti bili na nivou svog imena i plasmana.

Domaći su loše otvorili meč, bili bez energije, ali su i pored toga četvrtinu uspjeli da završe sa svega sedam poena zaostaka.

Zahvaljujući Džejmsu, Žganecu, Kruslinu i Arapoviću, Cedevita je stigla do činilo se nedostižnih 19 poena prednosti (36:17, 15’ minut susreta). Na drugoj strani jedine svijetle tačke u tim trenucima, donekle su bili Elis i Mugoša, ali je to bilo nedovoljno za priključak, pa su domaći do poluvremena samo uspjeli da spuste razliku rivala na ipak podnošljivih “minus 12” (33:45).

“ Mislim da smo zasluženo ostvarili trijumf, jer smo kontrolisali meč od samog početka. Odigrali smo dobro i pametno na otvaranju, odnosno u prvom poluvremenu. U drugom, viđena je potpuno drugačija priča. Nismo bili na nivou prvog poluvremena, što je rival znao da iskoristi i finiš napravi uzbudljivim. Imali smo sreće što domaćina nije služio šut za tri poena, a zaista je lijepo igrati u ovakvoj Dvorani i pred ovakvom publikom. Mornaru želim opstanak, a da mi u Zagrebu imamo ovakvu podršku sa tribina sigurno bi imali koju pobjedu više” – rekao je trener Cedevite Veljko Mršić.

U drugom poluvremenu druga slika na praketu. Mornar je zaigrao daleko kvalitetnije i agresivnije, a kako je pokazala konačna statistika bili i bolji rival u svim elementima igre, osim u šutu za tri poena (5 od 28) koji ih večeras nije služio.

Petorka Bakić, Ćalić, Voler, Pavić i Elis je u početnim minutima drugog dijela topila razliku i stigla na svega pet poena zaostatka, poslije trojke Pavića u 23’ minutu (44:49). Skoro pet minuta Barani nijesu uspijevali da spuste razliku na manje od tih magičnih pet poena, jer su veliki broj napada prokockali ili promašili, da bi Arapović na isteku trećeg perioda pogodio “trojku” za “plus 10”, pa se na mini odmor otišlo rezultatom (52:62) za Cedevitu.

“ Slabo smo otvorili meč i previše se oslanjali na šut koji nas večeras nije služio. I pored toga, uspjeli smo da podignemo nivo igre u drugom dijelu i približimo se rivalu na svega par poena razlike. Puno bi nam značila ova pobjeda u daljoj borbi za opstanak, ali je dobro što još uvijek iakao je malo do kraja, sve zavisi od nas. Bio je evidentan izostanak Džonsa, jer nismo imali slobodan prohod ka košu. Uradio je rezonancu, i vidjećemo kada će biti spreman da se vrati na parket. I pored svega, ja i dalje vjerujem u opstanak, a posebna zahvalnost publici koja je bila i ovoga puta fantastična”rekao je trener Mornara Đorđije Pavićević.

Slična slika je viđena i u četvrtom periodu. Poslije trojke Balše Radunovića i efektnog poena Mugoše za “dva” pošto je presjekao napad gostiju, Barani su došli na svega četiri poena zaostatka (58:62). Sa dvije trojke Arapovića, Zagrebčani su se ponovo “odlijepili” na pristojunih deset poena, da bi sa dvije akcije MVP igrača utakmice Oktevijusa Elisa (dabl dabl 18 poena i 13 skokova) Mornar ponovo došao na pet poena zaostatka na dva minuta i 30 sekundi prije kraja utakmice.

Skoro cijeli minut ekipe su bile bez koša, Barani preko Wolera, Mugoše i Tejtuma su pokušavali da pogode za “tri” ali bezuspješno, da bi Bilan na 50-tak sekundi do kraja susreta sa linije slobodnih pogodio za nedostižnih (67:74). Trojka Tejtuma kao i dvojka Mugoše bile su nedovoljne za nešto više osim minimalnog poraza.

“Važna i teška pobjeda u prelijepom ambijentu. Dosta teška utakmica za oba tima, u prvom smo bili veoma dobri ali smo u drugom popustili, primili dosta koševa iz tranzicije, ali bitno je da smo upisali novi trijumf – bio je zadovoljan jedan od boljih u redovima Cedevite – Marko Arapović.

Sjajni Marko Mugoša nije krio nezadovoljstvo porazom ; Loše otvaranje utakmice nas je koštalo trijumfa. Poslije 19 poena zaostatka u 15’ minutu meča, uspjeli smo da se vratimo na minus pet, ali večeras nam je zakazao šut naročito za tri poena bez kojeg je teško bilo prelomiti utakmicu. Dali smo sve od sebe, izginuli na parketu, ali nijesmo uspjeli. Hvala publici, bili su sjajni i večeras. Idemo dalje, očekuje nas gostovanje Zadru, veoma važan meč za oba rivala u pravom derbiju začelja – kazao je nakon utakmice popularni “Mugi”.

Mornar u narednom 22. kolu u petak 10. februara od 20,00 sati u Zadru igra derbi začelja sa istoimenim domaćim sastavom od kojeg je 13. novembra u Baru poražen 110:104.