Košarkaši Budućnosti u “grotlu” Topolice osvojili 10-ti Kup

by Ilija Kovačević | 18:02:2017 | 21:00:30

Budućnost Voli – Mornar 72 – 68 (20:11, 17:17, 19:23, 16:17)

Sudije ; Koljenšić (Nikšić), Dragojević (Podgorica), Vojinović (Nikšić)

Budućnost Voli ; Rejnolds 9, Su. Šehović 15, Subotić 13, Se. Šehović 2, Raspopović, Gordić 15, Baćović, Ilić, Klassen 5, Nikolić 8, Popović 5, Vranješ.

Mornar ; Hadžibegović, Ćalić 2, Džons 16, B. Radunović 4, Bakić 17, Mijović, Ivanović, Pavić 4, Elis 9, Vujošević 4, Mugoša 2, Voler 10.

Košarkaši Budućnost Volija četvrti put uzastopno pobjednici su Kupa Crne Gore.

Budućnost Voli je večeras u Baru, u finalnom meču završnog turnira, u sjajnom ambijentu savladala Mornar 72:68 i deseti put osvojila trofej nacionalnog Kupa. Po četvrtinama je bilo (20:11, 17:18, 19:22 i 16:17).

Treći put od obnove nezavisnosti, Mornar i Budućnost su u međusobnom meču odlučivali o trofeju Kupa Crne Gore. Budućnost je osvojila ukupno 20. trofej u Crnoj Gori od 2006. godine, a Barani, iako su bili veoma blizu, nisu uspjeli da ponove podvig Sutjeske iz 2013. godine.

Kao 2010. i 2016. godine, Podgoričani su i večeras pobijedili Mornar. Prava drama viđena je na parketu barske Topolice, a iskusniji i srećni rival večeras je slavio.

Podgoričani su bolje otvorili meč zahvaljujući raspoloženim Gordiću i Subotiću. Poslije prve četvrtine koju su puleni Ilijasa Zurosa dobili (20:11), Šehović i drugovi su nastavili u istom ritmu. Poslije nesportske Balše Radunovića u 15’ minutu, Rejnolds sa linije slobodnih i Gordić (trojka) su doveli Podgoričane do maskimalnih 14 poena prednosti (32:18).
Ipak, Barani su preko Bakića i Vujoševića uspjeli da se “vrate” i do poluvremena spuste razliku na podnšljivih 9 razlike za Budućnost (37:28).

Naravno da nam je drago što smo uspjeli da odbranimo trofej u ovako lijepoj atmosferi. Kontroslisali smo meč od početka, dozvoili pad u igri u nastavku ali je na kraju kvalitet ipak presudio. Želim Mornaru u nastavku sezone puno uspjeha, odosno opstanak u Aba ligi – kazao je kapiten Budućnosti, Suad Šehović.

Kapiten Šehović (Budućnost) sa pobjedničkim peharom

U nastavku, Mornar je bio goropadan i blizu cilja.

Sredinom trećeg perioda, Subotić je zaradio nesportsku, Elis pogodio za dva iz igre pod faulom, kao i sa linije slobodnih, da bi Džons poenima za dva Barane doveo na svega četiri poena zaostatka (49:45).

Razigrani Džons je u 28’ minutu sa (2+1) doveo Mornara na minus dva (50:48) ali su gosti poslije faula Volera nad Su. Šehovićem  dozvolio rivalu da sva tri puta pogodi sa linije slobodnih i na mini odmor, odnosno kraj treće četvrtine “plavi” odu na (56:51).

Tada je bilo jasno da će nova košarkaška drama obilježiti duel Barana i Podgoričana.

Trener Barana Đorđije Pavićević bio je ponosan na izvanredan ambijent ali i meč ;

“Bilo je ovo pravo finale Kupa, istina je da smo nešto lošije otvorili meč i da smo prepoznatljivi po toj igri iz tranzicije, iz koje postižemo veliki broj poena sa distance. To nam nije polazilo za rukom u prvom poluvremenu. U drugom smo zaigrali onako kako je trebalo od početka, stigli do prokreta ali nismo imali sreće da na kraju i trijumfujemo. Drago mi je da je bila fantastična atmosfera, a mi se sada okrećemo vrlo važnim obavezama. Već u srijedu dolazi nam Mega Lex, pa brzo gostujemo....Šta je tu je, tempo je žestok ali ne predajemo se. Čestitam Buducnosti na osvojenom trofeju – kazao je Pavićević.

Elis - MVP finala

"Duvali" su puleni Đorđija Pavićevića konstantno gostima za vrat, i konačno ih stigli na 7 minuta i 40 sekundi do kraja na (59:59) “trojkom” Bakića. Prvi put poslije (4:4) bilo je neriješeno. Bek Barana se u tim trenucima razigrao da bi sa linije slobodnih prvi put poslije 2:0, doveo Mornar do prednosti (60:59).

Džons - najbolji strijelac

Dvorana Topolica je proključala, a na krilima navijača, Elis je sa četiri poena poslije poena Džonsa doveo Mornar do prednosti 66:63 (35’ minut).

Ipak, ni tu nije kraj ! Na minut i 50 sekundi prije kraja gosti serijom Nikolića i Rejnoldsa (6:0 – 66:69). Elis je uspio da smanji na pola koša.

Budućnost je krenula u novi napad, a na centru igrališta fauliran je Gordić, koji je bio polovičan sa slobodnih bacanja (68:70).
Mornar nije iskoristio svoj napad, jer je Bakić iz kornera promašio trojku, ali je Elis na drugoj strani odlično izblokirao Subotića, pa je Mornar 24 sekunde prije kraja dobio šansu za novi napad.

Džons je krenuo na prodor i iz reketa dodao loptu Voleru, koji je “opalio” sa preko sedam metara, ali je promašio "trojku" čime je stavljena tačka na ovu utakmicu. Lopta je od obruča završila u rukama Budućnosti, a pet sekundi prije posljednje sirene fauliran je Šehović, koji je sa linije “slobodnh” postavio konačan rezultat 68:72.

“Dobro smo otvorili meč, kontrolisali igru i rezultat, ali nas je malo rival iznenadio sa igrom sa 4 niska igrača u većem dijelu. Ipak, smatram da smo zaslužili da osvojimo ovaj trofej, a njega u potpunosti posvecćujem predsjedniku kluba Draganu Bokanu koji je cijelo svoje srce uložio u ovaj tim – kazao je trener Budućnost Volija Ilijas Zuros.

Najefikasniji u pobjednilkom timu bili su Gordić i Šehović sa po 15 poena, 13 ih je dodao Subotić, 9 Rejnlods, a 8 Nikolić.

U timu Mornara Bakić je bio najbolji strijelac sa 17 koševa, 16 ih je ubacio Džons, a 10 Voler.

Pobjednički trofej kapitenu Budućnost Volija Suadu Šehoviću uručio je član Predsjedništva Košarkaškog saveza Crne Gore Zoran Piperović.