Mornarov ABA ples za opstanak

by Nemanja Janković & Ilija Kovačević / foto Miki Bijedić | 04:03:2017 | 18:02:58

Mornar – Igokea 83 – 76 (30:13, 24:19, 14:22, 15:22)

Bar ; SD “Topolica”, gledalaca oko 3.000.
Sudije ; Matej Botauzer (Slovenija), Josip Radojković (Hrvatska), Radoš Arsenijević (Srbija)

Mornar ; Anderson, Džons 14, Vitkovac 4, B. Radunović 2, Vujošević 7, Ćalić, Mijović 10, Elis 13, Pavić 3, Mugoša 10, Voler 15, Bakić 5.

Igokea ; Pašajlić 7, Mićović 15, Šibalić 18, Robinson 6, Pešaković, Milošević, Albijanić 10, Radivojević 5, Mahkovic 5, Rikić 10.

Navijači Mornara su u poslednjem ovosezonskom meču u svom domu u ABA ligi napravili pravu feštu, a tim Đorđija Pavićevića im je trijumfom nad Igoekom uzvratio na najbolji mogući način – pobjedom 83 – 76 !

U Baru će se i naredne sezone gledati najbolja regionalna košarka, a prema svemu viđenom i u organizacionom i takmičarskom smislu, domaći su to i zaslužili.

To su i pokazali u utakmici sa šampionom BiH, u kojem su diktirali i tempo i ritam od pšočetka do kraja. Šut je ovoga puta poslužio domaće koji su praktično već do poluvremena riješioli sve dileme oko konačnog ishoda ovog duela.

Barani su sjajno otvorili meč i serijom 10:0, već nakon četiri minuta jasno stavili gostima do znanja da su odlučili da opstanaka u ABA ligi psolave u svom domu.

Domaćin je do kraja prve četvrtine stekao prednost od 17 poena (30:13), razlika je u 12. iznosila 21 (34:13), a u 18. minutu 24 poena (48:24).

Gosti iz Aleksandrovca su u finišu prvog perioda malo došli do daha, ali je fantastični Voler sa tri pogodđene trojke iz isto toliko pokušaja održao pristojnu prednost za Barane nakon ovog perioda koja dostigla i maksimalnu prednost od plus 17, nakon što je takođe dobri Džons pogodio za tri poena uz zvuk sirene za (30:13).

Kako su okončali prvih deset minuta, tako su domaći i otvorili nastavak. Serijom 4:0 stigli su do 21 poena prednosti (34:13). Igokea se koliko toliko vratila nanovo u meč u 14 minutu serijom (0:7) 34:20,  predvođena Albijanićem i Mićovićem.

Ipak, tim Đorđija Pavićevića je prije svega dobrom defanzivom do odlaska na veliki odmor sačuvao veliku prednost (54:32) uz dobru igru Mugoše i kapitena Mijovića koji je nanizao deset poena uz fantastičan procenat šuta barske ekipe u prvom poluvremenu za tri poena 62 % (10:16).

„Ostvarili smo zacrtani cilj, izborili smo opstanak u ABAligi i to je najvažnije. Prezadovoljan sam igrom koju smo večeras pružili. Odigrali smo odlično u prvom poluvremenu, dali smo deset trojki iz 14 pokušaja. I jače ekipe od Igokee, ne potcjenjujući niukom slučaju naše goste, naprotiv, teško bi se vratile u meč, poslije onakve prve četvrtine. Zahvalio bih se publici koja je napravila sjajan, pravi sportski ambijent. Potvrdilo se da smo veliko osvježenja za regionalnu ligu. Uvjeren sam da svi gosti koji igraju u Topolici jedva čekaju da dođu opet. To je naša najveća pobjeda ove godine.

Homogenizovali smo ekipu u pravom trenutku i dobra atmosfera je rezultirala opstankom u ABA ligi. Dosta utakmica izgubili smo na jednu loptu, dugo smo čekali pobjedu na strani i dočekali smo je u Novom Mestu, kad je bilo najvažnije. Nadam se da ćemo iduće sezone znatno prije obezbijediti opstanak i da ćemo se boriti za gornji dio tabele. Drago mi je što je ova sezona bila veoma uspješna za Igokeu i mog kolegu Bajića. Sa Igokeom smo i otvorili sezonu krajem septembra u kvalifikacijama za Ligu šampiona.“ kazao je vidno zadovoljan trener barskog “dream team” projekta Đorđije Pavićević.

I u trećem periodu viđena je slična slika na parketu Topolici, od maksimalnih “plus 27” u 23’ minutu poslije trojke Mugoše i poena Vujoševića za 61:34. Gosti nijesu imali rješenje za raspoložene Barane, ali je Danilo Šibalić sa četiri vezane trojke uspijevao da održi kakav – takav priključak svog tima. Ipak, nije imao raspoložene saigrače, tako da se na mini odmor uoči poslendjih deset minuta otišlo sa pristojnih  14 razlike za domaće (68:54).

„Odigrali smo dobru utakmicu od samog početka, možda smo u drugom poluvremenu malo pali, ali bitno je da smo valorizovali prethodnu pobjedu protiv Krke i definitivno obezbijedili opstanak. Zahvalio bih se saigračima, stručnom štabu, čitavom gradu koji je disao sa nama i publici koja je večeras došla u ovolikom broju da nas bodri.“ rekao je sjajni Bopris Bakić.

Gosti su u poslednji period ušli sa jasnom namjerom da pokažu da nijesu samo turnistički došli u Bar, pa su na minut i 50 sekundi prije kraja utakmice trojkom Mahkovica stigli na svega 11 poena zaostatka (81:70), ali za potpun preokret nijesu imali snage.

„Čestitke Mornaru, nadam se da ćemo se družiti i iduće godine. Ovaj klub zaslužuje da igra u ovako značajnom takmičenju kao što je ABA liga po svim pokazateljima: po uslovima, po divnoj publici koja je večeras navijala bez ijedne ružne riječi.

Jako loše smo otvorili utakmicu, bez energije, bez ijednog kontakta. Ekipa Mornara se razigrala, šuterski je bila raspoložena, pogotovo u prvom poluvremenu u kojem je pogodila deset trojki. Ni kvalitetnije ekipe od nas ne bi bolje prošle u tom prvom poluvremenu. Tražio sam na poluvremenu da u nastavku zaigramo čvršće u odbrani, to smo i uradilii, ali bila je prevelika razlika da preokrenemo rezultat. Ova sezona je za nas bila uspješna u ABA ligi, iznad svih očekivanja.“ – kazao je trener Igokee Dragan Bajić.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Antabija Voler sa 15, Lemon Džons dodao je 14, a poen manje Oktavius Elis.

„Čestitam Mornaru na zasluženoj pobjedi i obezbijeđenom opstanku u ABA ligi. Imali smo dva teška gostovanja i dva veoma duga, naporna putovanja autobusom do Skoplja i Bara. Umor je ostavio traga, slabo smo ušli u meč, bili smo umrtvljeni, bez energije. Trener nas je probudio na poluvremenu, uspjeli smo da skupimo snagu i da pružimo dobar otpor Mornaru makar jedno poluvrijeme. Vratili smo se u igru, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu.“ rekao je igrač Igokee Vuk Radivojević.

U ekipi Igokee, koja je doživjela 13. poraz, najbolji je bio Danilo Šibalić sa 18 koševa.

U poslednjem 26. kolu koje se igra narednog vikenda Mornar je gost MZT-a u Skoplju.