Košarkaški spektakl u “Topolici” završen trijumfom Zvezde

by Ilija Kovačević / foto Miki Bijedić / video ABA liga | 17:12:2017 | 20:16:10

Mornar – Crvena zvezda: 74 – 82 (29:19, 15:28, 12:19, 18:16)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca oko 3.000
Sudije; Sreten Radović (Hrvatska), Milivoje Jovčić (Srbija), Miloš Koljenšić (Crna Gora)

Mornar; Pavićević, Ćalić, Mićović 8, Nidam 15, Mijović 1, Pavić 2, Vujošević 1, Mugoša 8, Raley-Ross 14, Vranješ, Bakić 7, Luković 18.

Crvena zvezda; Dangubić 5, Davidovac 10, Lazić 4, Antić, Dobrić, Feldin 18, Janković 18, Ročesti 13, Lesort 3, Enis 1, Jovanović 2, Bjelica 8.

Kako je najavljivano, duel Mornara i Zvezde u barskoj “Topolici” je bio košarkaški spektakl. Naročito se to odnosi na prvo poluvrijeme u kojem su Barani bili ne samo ravnopravan takmac, nego i u većem dijelu prvog poluvremena bolji rival. To pokazuje i statistika: šut za dva poena Mornara 71 %, dok su oba tima sa linije slobodnih bili sto procentni.

Generalno, ocjena je da je večerašnje poluvrijeme bilo jedno od najboljih ove sezone u ABA ligi.

Nakon velike igre i borbe, Crvena zvezda je pobijedila u Baru u meču 12. kola ABA lige;
82 – 74. Sedma uzastopna pobjeda Beograđana za smjenu lidera, sastav podgoričke Budućnost Voli, dok je Mornar doživio sedmi poraz ove sezone.

Domaći tim je mnogo bolje počeo meč, sa izuzetnom energijom, pa je poslije 50-tak sekundi i rezultata 7:2 napravio seriju 7:0 poenima Mićovića, Bakića i Lukovića.

Barani nijesu znali za promašaj, igrali su fantastično, iz 10 pokušaja su sve pogodili, dok na drugoj strani se Zvezda sa kratkotrajnim buđenjem nije mogla “sastaviti”. Onamo gdje je stao Nidam, nastavio je Raley-Ross za novu sjajnu seriju Mornara.

Zvezda je prišla na tri poena zaostatka poslije pet i po minuta igre, ali je uslijedila nova serija Mornara od 10:0 za najveću dvocifrenu prednost Barana (25:12).

Beograđani su počeli da se vraćaju u igru u drugom periodu, koje su započeli poenima Bjelice.

Mornar se u pojedinim trenucima odlično branio, uspijevao da održi sedam poena razlike, ali su se “crveno-beli”  vratili i na minut do kraja poluvremena poveli poslije trojke Feldina za 44:42. Poslije izjednačenja preko Rejli-Rosa, Janković je donio gostima minimalnu prednost na poluvremenu.

Gosti su u drugom poluvremenu nastavili u ritmu u kojem su završili prvo, pa su preko Feldina i Jankovića stigli do “plus 13”, ostavili domaće na četiri poena sa skoro šest minuta, za maksimalnih 61 – 48.

Ipak, do isteka trećeg perioda Barani su uspjeli da smanje na jednocifreni minus.

U poslednjem periodu nastavila se velika borba ispod dva obruča, da bi domaći nakon “slobodnog” Lukovića došli na minus pet (72-77) na tri minuta prije kraja.

Gosti su se iz boljeg ofanzivnog skoka preko Lazića i Bjelice vratili na 72-81 I rutinski meč priveli kraju.

Mugoša je potom promašio za “tri” na minut i 30-tak sekundi do kraja, čime je i stavljena tačka na ovaj zanimljiv meč.

U timu Mornara najbolji je bio Uroš Luković sa 18 poena i devet skokova, dok je Derek Nidam upisao 15 poena i 10 asistencija.

Stefan Janković i Džejms Feldin su predvodili Zvezdu sa po 18 poena.

Nakon utakmice održana je PRESS konferencija;

Mihailo Pavićević, trener Mornara:
"Čestitam ekipi Zvezde na zasluženoj i očekivanoj pobjedi. Kao što sam rekao u najavi, ova utakmica ne zavisi od nas nego od njih. Mi smo dali sve od sebe u ovom momentu, rekao bih da smo bili možda i dosta blizu nekog svog maksimuma. To je bilo dovoljno da budemo u prvih 20 minuta u igri. Imali smo pad u igri u drugom poluvremenu na koji nas je Zvezda natjerala jer je pojačala odbranu, igrajući sa dvanaest igrača podjednakog kvaliteta, koji sve vrijeme drže jak ritam, kako u odbrani tako i u napadu. Dok smo imali snage mi smo parirali, ali je njihov kvalitet došao do izražaja. Imali smo prazan hod sredinom druge i u trećoj četvrtinii to je rezultiralo vođstvom gostiju kad se i prelomila utakmica. Poslije smo pokušavali da stignemo rezultat, ali Zvezda je uspješno privela meč kraju. Mislim da je večeras u Baru najviše dobila košarka,vjerujem da ljubitelji košarke nisu zažalili što su došli da bodre Zvezdu i nas, prisustvovali su jednoj interesantnoj utakmici. Mojim igračima nemam šta da prigovorim.Još jednom iskrene čestitke igračima Zvezde na rezultatima koje postižu u Evroligi i ABA ligi i želim im sve najbolje u nastavku takmičenja na oba fronta."

Uroš Luković, igrač Mornara:
"Prvo moram da kažem da se nismo obrukali, izgubiti osam razlike protiv ovakve ekipe nije strašno. Borili smo se, dali smo sve od sebe, htjeli smo da iznenadimo favorita, ali nismo imali dovoljno snage."

Dušan Alimpijević, trener Crvene zvezde MTS:
"Čestitke Mornaru na odličnoj utakmici, bili su, zaista, i više nego nezgodan protivnik. Želim od srca da Mornar što lakše i bez turbulencija dođe do svojih ciljeva u ovoj sezoni. Hoću da se zahvalim publici koja je došla u ovolikom broju da podrži Crvenu zvezdu. Divno je kad znamo koliko nas ljudi ovdje podržava. Da smo dobili ovu utakmicu sa dva poena bio bih zadovoljan. Iako ovo nije bila naša sjajna igra, zadovoljan sam jer smo imali naporan put do Valensije i nazad. Srećan sam što smo došli do pobjede, pa na bilo kakav način. Očigledno je bilo da nam trebala cijela jedna četvrtina da bismo ušli jače u meč. Osim te prve četvrtine u kojoj smo primili 29 poena, sve ostalo je bilo vrlo koretno. U jednom momentu smo djelovali potpuno odsutno što je, očigledno, stvar umora. Evroliga i ovaj ritam nosi određen danak. Srećan sam i što smo od večeras ponovo na diobi prvog mjesta u ABA ligi."

Dilan Enis, košarkaš Crvene zvezde MTS:
"Bila je sjajna atmosfera, trener ima dosta strpljenja za mene, polako me uvodi u novi tim i njegov način rada. Drago mi je što sam postigao svoje prve poene u “crveno-belom” dresu i nadam se da ću nastaviti da budem dobar igrač i u Crvenoj zvezdi."

U narednom 13. kolu, Mornar je u subotu 23. decembra od 17 sati gost beogradskog Partizana.